Laboratoria i punkt pobrań: Poznań, Plac Kolegiacki 12 C

Pn – Pt : - 7:00 - 13:00

So - Nd : - Nieczynne

Borelioza to choroba wywoływana przez krętki z rodzaju Borrelia, przenoszoną podczas ukąszenia przez kleszcza. Objawy boreliozy mogą być zróżnicowane, obejmując zmiany skórne w postaci rumienia, bóle stawowo-mięśniowe oraz bóle głowy.

W początkowym stadium choroby pojawia się charakterystyczny rumień wędrujący, który może rozprzestrzeniać się po ciele. Jeśli borelioza pozostanie nieleczona, może zaawansować do narządów wewnętrznych, przechodząc w stadium zakażenia rozsianego. Wtedy po kilku tygodniach lub miesiącach stan pacjenta może się pogorszyć, objawiając się reumatologicznymi dolegliwościami, bólami głowy, porażeniami nerwów oraz zanikowym zapaleniem skóry.

Rozpoznanie i leczenie boreliozy

Diagnostyka boreliozy opiera się na badaniu klinicznym oraz analizie wyników badań serologicznych krwi. Leczenie boreliozy zależy od stadium choroby i polega na podawaniu specjalnie dobranych antybiotyków. W przypadku zaawansowanych objawów, takich jak zapalenie stawów lub uszkodzenie układu nerwowego, konieczne jest prowadzenie leczenia pod nadzorem doświadczonego specjalisty. W trakcie terapii zaleca się regularną kontrolę poziomu swoistych przeciwciał we krwi obwodowej (IgM, IgG). W niektórych przypadkach pacjenci mogą wymagać hospitalizacji. Zajmujemy się także leczeniem i diagnozą toksoplazmozy.

Wczesne rozpoznanie boreliozy ma kluczowe znaczenie dla skutecznego leczenia i uniknięcia powikłań. Dlatego też ważne jest, aby osoby podejrzewające zakażenie kleszczowe, zwłaszcza po ukąszeniu kleszcza, zgłosiły się do lekarza w celu zbadania i ewentualnego leczenia. Wczesna diagnoza może zapobiec przechodzeniu choroby do bardziej zaawansowanych stadiów.

X