Laboratoria i punkt pobrań: Poznań, Plac Kolegiacki 12 C

Pn – Pt : - 7:00 - 13:00

So - Nd : - Nieczynne

Toksokaroza to choroba pasożytnicza odzwierzęca, wywoływana przez larwy glisty psiej (Toxocara canis) lub glisty kociej (Toxocara cati). Objawy toksokarozy mogą różnić się w zależności od umiejscowienia pasożyta w organizmie oraz stopnia inwazji. Masywne inwazje larw Toxocara, charakteryzujące się wysoką gorączką, powiększeniem wątroby oraz objawami ze strony układu oddechowego, są rzadkie. Jednakże pojedyncze larwy mogą dostawać się do gałki ocznej, powodując uszkodzenia i zaburzenia widzenia. Wędrówce pasożytów w tkankach i narządach wewnętrznych towarzyszyć może eozynofilia, czyli wzrost granulocytów kwasochłonnych we krwi.

Diagnostyka toksokarozy

Rozpoznanie toksokarozy opiera się na starannym badaniu przedmiotowym i podmiotowym, badaniach okulistycznych oraz szczegółowej analizie specjalistycznych badań krwi. Badania okulistyczne są istotne ze względu na możliwość uszkodzenia gałki ocznej przez pasożyta. Eozynofilia, czyli zwiększenie ilości granulocytów kwasochłonnych we krwi, może być dodatkowym wskaźnikiem obecności toksokarozy. Zajmujemy się także diagnostyką i leczeniem toksoplazmozy.

Leczenie toksokarozy

Leczenie toksokarozy wymaga hospitalizacji i prowadzenia pod nadzorem lekarzy. Terapia jest kompleksowa i zazwyczaj obejmuje stosowanie leków przeciwpasożytniczych, które mają na celu eliminację larw pasożytów z organizmu pacjenta. Dodatkowo może być konieczne leczenie objawowe, mające na celu łagodzenie objawów oraz zapobieganie ewentualnym powikłaniom. Kluczowym elementem jest monitorowanie stanu zdrowia pacjenta i dostosowywanie leczenia do jego indywidualnych potrzeb i reakcji na terapię.

X