Laboratoria i punkt pobrań: Poznań, Plac Kolegiacki 12 C

Pn – Pt : - 7:00 - 13:00

So - Nd : - Nieczynne

Zajmujemy się leczeniem i diagnostyką pasożytów na podłożu chorób tropikalnych i nie tylko. Przeprowadzamy także konsultacje dla podróżnych w celu dobrania odpowiedniej profilaktyki.

Chlamydioza

Chlamydioza jest chorobą wywoływaną przez wewnątrzkomórkowe drobnoustroje zwane chlamydiami. Najczęściej atakują one układ moczowo-rozrodczy, co objawia się bólami i pieczeniem przy oddawaniu moczu oraz ogólnym osłabieniem. Nieleczona chlamydioza może prowadzić do powikłań, takich jak zapalenie jajowodów, zwiększając ryzyko bezpłodności.

Schistosomoza

Schistosomoza, znana również jako “zemsta Faraonów”, jest wywoływana przez pasożyty Schistosoma spp., które penetrują skórę podczas kąpieli w stojących wodach słodkich. Objawy schistosomozy obejmują wysypkę, gorączkę, kaszel, krwinkomocz oraz krwistą biegunkę. Zajmujemy się również diagnostyką i leczeniem biegunek podróżnych.

Leiszmanioza

Leiszmaniozy przenoszone są przez muszki piaskowe. Choroba ta występuje w trzech postaciach: skórnej, śluzówkowo-skórnej oraz trzewnej. Objawy obejmują owrzodzenia skórne, uszkodzenia śluzówek nosa, gardła lub krtani oraz poważne uszkodzenia narządów wewnętrznych. Rozpoznanie wymaga badania materiału pod mikroskopem oraz oznaczenia przeciwciał w krwi.

Pełzakowica (Ameboza)

Pełzakowica to choroba pasożytnicza przenoszona przez zanieczyszczoną wodę i żywność. Objawy obejmują biegunkę z domieszką krwi i śluzu, bóle brzucha, nudności oraz ogólne złe samopoczucie. Rozpoznanie opiera się na badaniach mikroskopowych kału lub materiału z ropni. Zapobieganie polega na picie wody butelkowanej, unikaniu surowej żywności i myciu rąk przed posiłkiem.

Oprócz tego badamy w kierunku bebeszjozy, yersinii, włośnicy, węgrzycy, filariozy.

X